Gaziemir Belediyesi

Gaziemir’e genel bakış

İzmir’in güney kapısı konumundaki Gaziemir, her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ilçemiz.
Aynı zamanda İzmir’in yerleşim yerleri arasındaki en yüksek nokta olan Gaziemir (denizden yüksekliği 114 metre), 130 bini aşan nüfusuyla, İzmir’in en hızlı büyüyen, en çok talep gören ve dolayısıyla en çok göç alan ilçesi haline geldi.

Özellikle, orta gelir ve eğitim düzeyinin üzerindeki vatandaşların Gaziemir’i tercih etmesinde, ilçenin planlı gelişmesi ile belediyenin çalışmaları oldukça önemli bir etken.

Gaziemir aynı zamanda İzmir’in en yeşil ilçesi konumunda… 62, 17 kilometrekarelik yüzölçümünün % 65’i orman olan Gaziemir’in çam ağaçlarıyla çevrili Sarnıç gibi alanları, hafta sonları piknikçilerin akınına uğruyor.

1990’lı yılların başına kadar bir köy görünümünde olan Gaziemir, yapılaşmaya açılmasıyla modern bir kent silüetine kavuştu ve çevresindeki Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), Adnan Menderes Havalimanı ve üretilen yeni konutlarla gelişimine devam ediyor. İzmir’in dünyaya açılan kapısı olan Gaziemir, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın da taşınması ile tam anlamıyla bir cazibe merkezi olacak.

Gaziemir’in şansı

Uluslararası hava trafiğine açık, 24 saat hizmet veren Adnan Menderes Havalimanı Gaziemir sınırları içindedir. Havalimanı şehir merkezine 18 km mesafededir. 4.000.000 yolcu/yıl kapasiteli havalimanının, 900 araçlık otoparkı mevcut olup, havalimanı pisti 3240 metre uzunluğundadır. Her türlü uçağın inebileceği bir kaplama yüzeyine sahiptir. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, İZBAN Banliyo hattı ve taksilerce sağlanmaktadır.

Gaziemir’in en bilindik noktası ise meydanı. Birçok esnafın yer aldığı bu mekan çay eşliğindeki sohbetlerin merkezi.

Halk arasında “çarşı meydanı” denilen Abdullah Arda Meydanı, 2010 yılındaki 29 Ekim kutlamalarında yeni bir Atatürk Heykeli’ne kavuştu. Gaziemir Belediyesi’nin yaptırdığı 3 metre büyüklüğündeki sivil kıyafetli ve elinde fötr şapka bulunan Atatürk Heykeli havai fişek gösterisiyle açılmıştı. Gaziemir Meydanı’na oldukça yakışan bu heykel Gaziemir’in simge meydanının en önemli parçası.

60 YIL SONRA GELEN DEĞİŞİM

Konut problemi aşılan ve nüfusu gitgide çoğalan Gaziemir’de yönetim anlayışında da büyük bir değişim yaşandı. 60 yıl boyunca sağ partiler tarafından yönetilen Gaziemir Belediyesi, 2009 yerel seçimlerinde CHP adayı Halil İbrahim Şenol’un başkan seçilmesiyle farklı bir idareye geçti. 2009 yerel seçim sonuçlarına göre, Halil İbrahim Şenol başkanlığındaki Gaziemir Belediye Meclisi’nde, 22 CHP’li, 9 AKP’li olmak üzere 31 meclis üyesi yer aldı.

Gaziemir Belediyesi hakkında …>